2019. április 23. kedd
A Vizuális Művészeti Intézet, Mozgóképművészeti és Kommunikációs Tanszékének hallgatói, 2019. április 18-án, Budapesten szakmai tanulmányúton jártak a Magyar Nemzeti Filmarchívumban, a Magyar Filmlaborban, végül pedig a Focus-Fox-ban, a ma már filmgyártással is foglalkozó első magyarországi digitális utómunkastúdióban pillanthattak be a kulisszák mögé.
Flaisz Vanda hallgatói beszámolója a kirándulásról:
„A szakmai kirándulást Borbás László Tanár Úr szervezte és gondozta. Első megállónk a Filmarchívum volt, ahol Kispéter István archivátor vezetésével körbenézhettünk a jelenleg költözés előtt álló épületben melynek falai között történik a filmek archiválása és raktári tárolása. A több száz tekercs között a szemfülesebbek észrevehették az eredeti Mephisto vagy éppen Az aranyember anyagát, de láthattuk a Macskafogót is, vagy éppen a Rossz versek című idei film anyagát. A raktárba leérkezve megtapasztalhattuk a filmek erejét és súlyát - szó szerint, mikor a kezünkbe pakoltak öt tekercset -, majd átmentünk a nyilvános könyvtárba, mely otthont ad különféle szakfolyóiratoknak, könyveknek, anyagoknak, forgatókönyveknek, ahol segítségünkre volt Hussein Evin könyvtáros. Kezdtünk már fáradni, azonban amikor megpillantottuk az asztalon heverő eredeti Moszkva tér, a Szindbád és a Macskafogó képes forgatókönyvét, rögtön elfelejtettük a korai kelést. Egy alapos séta után mentünk tovább a Filmlabor épületébe. Bódizs Tamás produkciós manager kíséretében természetesen itt is körbejártunk minden helyet, a restauráló és fényelő szobán keresztül egészen a hívó és kopírozó termekig.
A tanulmányi kirándulást a Focus-Foxnál zártuk, ahol Szabados Ferenc, a műszaki igazgató tájékoztatott minket. A cég 1994-ben alakult és bár digitális utómunka cégként funkcionálnak, eredetileg analóg utómunkák is folytak náluk, amiből mára csak egyetlen hívó gép maradt meg. Digitális területen a játékfilmek mellett animációkkal, dokumentum és reklámfilmekkel is foglalkoznak, képi és hangi téren egyaránt, illetve saját produkciók is teret kapnak a Magyar Nemzeti Filmalappal együttműködésben.
Ez a csütörtöki nap élményekben gazdag és mindenféleképpen tanulságos volt. Ahhoz, hogy egy film eljusson a vászonra, hosszú utat kell bejárnia, ehhez pedig rengeteg ember kitartó és pontos munkája szükséges és nem utolsó sorban elengedhetetlen a szakma iránti szeretete.”
A program Komplex bölcsészettudományi és művészeti TDK tehetséggondozó program 2018-19 NTP-HHTDK-18-0036, ahol 20 órás kurzus mellett szakmai programok, szakmai kirándulások is szerepelnek.
A programban nem csak egyetemista hallgatók vesznek részt, hanem kettő középiskolás is folyamatos mentorálást és segítséget kap Borbás László kollégától.
Az esemény keretében megismerkedhetsz leendő hallgatótársaiddal, tanáraiddal, és bepillantást nyerhetsz a nálunk folyó munkába stúdióinkban, műhelyeinkben.
Az alacsony költségvetésű filmalkotások beszédhangjának és zörejvilágának szakszerű rögzítése
Az RTL Klub, a TV2, a Mozi+, a Prime és a Super TV2 összesen közel harminc alkalommal sugározza e hónap tizenötödikéig Magyar Bálint és Sárándi Dávid VMI -s hallgatóink reklámszpotját
A Filmtekercsnél lehetőséget adunk neked elvégezni egy különleges újságírói gyakornoki programot!
2018. május 16-án és 17-én rendezték meg Varsóban a Values in European educational systems című nemzetközi konferenciát. A rendezvény a Stefan Wyszyński Kardinális Egyetem (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) Pedagógiai Kara fennálásának 10. évfordulója tiszteletére jött létre lengyel, olasz, német és litván előadókkal.
A Slow Film Fesztivál szélesre tárta kapuit
Záhonyi-Ábel Márk, a Mozgóképkultúra Tanszék oktatója 2018. május 7. és 9. között az Erasmus+ oktatói mobilitási program keretein belül tanulmányúton vett részt Kolozsváron.
Szerdán elstartolt a IV. Slow Film Fesztivál, melynek idén újra az Uránia Mozi ad otthont.
Idén az Eszterházy Károly Egyetem és a Budapesti Metropolitan Egyetem közösen szervezi meg a Slow Film Fesztivált Egerben. A diákfilmesek találkozójára öt kategóriában lehet nevezni.
A verseny célja az volt, hogy fiatalok egy fiatalokat érintő társadalmi problémát kiválasztva innovatív megoldási tervet készítsenek.
Az Eszterházy Károly Egyetem Egri Campusán, az A épület 302-es vetítőtermében április 24-én 14 órakor együttműködő partnerünk, a Magyar Nemzeti Filmarchívum/Filmalap munkatársai vezetik be az érdeklődőket a filmrestaurálás és archiválás különleges világába, kihívásaiba, a nemzeti mozgóképkincs megőrzésének összetett programjába.
A tanulmány arra tesz kísérletet, hogy feltérképezze azokat a gyakorlatokat és stratégiákat, amelyeket egyetemista diákok a filmről való gondolkodásukban működtetnek.
A First-Time Filmmakers Showcase filmfesztivál Short Live Action Narratives kategóriájának díját nyerte el Mozgóképkultúra és Médiaismeret BA-szakos hallgatóink MAGAMBA ZÁRVA című kisjátékfilmje!
A média-, mozgókép- és kommunikációtanár szakos hallgatók 2018. november 9-én tanulmányi kiránduláson vettek részt Budapesten.
Képalkotás - Mozgókép BA ⇾ Média-, Mozgókép- és Kommunikációtanár MA ⇾ Televíziós Műsorkészítő FOSZ ⇾ Eger ⇾ 2018.01.23
Bollók Csaba forgatókönyvírói kurzusa
Exkluzív tárlatvezetés BOLLÓK Csaba filmrendezővel a Tarkovszkij – Emlékek tükre című kiállításon
Sok érdeklődőt vonzó, izgalmas előadást és gyakorlatot láthattak a hallgatók.
Geda Viktor mozgóképkultúra szakos, tavaly végzett hallgatónk Most már alig vagyunk című diploma-dokumentumfilmjével harmadik helyet ért el a november eleji „Cégér” Wekerlei Filmfesztiválon.