Beszélgetés Horváth Dániel festőművésszel

Publikáció: 2020. május 15. péntek

"Kik a magyar képzőművészeti élet meghatározó alakjai? Hetente jelentkező interjúsorozatunkban, olyan alkotók mutatkoznak be, akik munkásságukkal nyomot hagytak a hazai művészeti életben. Elsőként Horváth Dániel festőművésszel beszélgetünk.

Horváth Dániel számos hazai és nemzetközi kiállítás állandó résztvevője, 2018-ban doktorált a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. Valóság és fikció között lebegő műveiből és munkamódszeréből kaphatunk most egy kis ízelítőt.

Mi vagy ki indított el a festészeti pályán, és hogyan alakult a művészet szerepe az életedben azóta?

Általános iskolában sokat rajzoltam, szakkörre is jártam, ahol nagyon jó tanárom volt, aki folyamatosan bíztatott, és ezzel megalapozta bennem a képzőművészet szeretetét. Azóta sok minden történt, de a művészet mindig központi szerepet játszott az életemben. Ez egy olyan menedék, amiből mindig erőt tudok meríteni.

Hogyan írnád le a festői stílusodat?

Figurális festészettel foglalkozom, sokszor konceptuális tartalommal telítem a kompozícióimat, amelyek sokrétűek, a pillanatnyi helyzetemmel és magával a festészettel foglalkoznak egyszerre.

Hogyan állsz neki egy új munkának? Mi foglalkoztat most?

A munkamódszeremet a zenészekéhez szoktam hasonlítani, ahogyan ők egy albumon dolgoznak, úgy dolgozom én egy témakörön, sorozaton. Most éppen a csendélet témáját igyekszem saját magamra szabni.

Mit tartasz fő inspirációs forrásodnak? Hogyan befolyásolják ezek a munkáidat?

Minden, ami körülvesz hatással van rám: a mindennapok, más művészeti területek mint az irodalom vagy a zene, a filozófia. A körülöttem lévő világot én képekben látom, ezért sok vázlatot, fotót készítek, folyamatosan gyűjtőmunkát végzek.

Milyen hatással van a munkádra a kialakult járványügyi helyzet? Hogyan küzdesz meg a változással?

Megmondom őszintén, én egyfelől élvezem ezt a helyzetet, végre lelassult a világ. Már előre félek, mi lesz, amikor minden újra elszabadul, és még gyorsabban rohan majd mindenki a végzete felé." (Beszélgető társ, Sándor Emese , megjelent a Hamu és Gyémánt   kiadvány online verziójában 2020 05.14.-én)

A teljes  riport képekkel illusztrálva

RAJZ felvételi előkészítő Egerben!

Az Eszterházy Károly Egyetem Képalkotás (festészet, természet-művészet), és Grafikusművész szak rajz előkészítője

RAJZ felvételi előkészítő Egerben!

Vetett árnyék

A Képzőművészeti Tanszék II. és III. évfolyamos képgrafikus hallgatóinak kiállítása a Hallgatói Galériában

Vetett árnyék

4+1 A hónap műtárgyai

A hónap műtárgyai Ostoroson

4+1 A hónap műtárgyai

Moving wall

Mátrai Erik kiállítása Kolozsváron

Moving wall

NYÍLT NAP & Mappanézés ⇾ Képzőművészeti- és tanárképzések 2018.12.04.

2018. december 4-én BEMUTATÓKkal, MAPPANÉZÉSsel és KONZULTÁCIÓval egybekötött NYÍLT NAPot tartunk a KÉPZŐMŰVÉSZETI TANSZÉKen.

NYÍLT NAP & Mappanézés ⇾ Képzőművészeti- és tanárképzések 2018.12.04.

A VMI számos oktatója és hallgatója szerepel a XXIV. Miskolci Téli Tárlaton

Herman Ottó Múzeum-Miskolci Galéria XXIV. Téli Tárlata decemberben nyílik

A VMI számos oktatója és hallgatója szerepel a XXIV. Miskolci Téli Tárlaton

Ozsvát Sára kiállítása az Arkt Művészeti Ellátóban

Tragikusan fiatalon elhunyt kiváló festőnövendéke előtt tiszteleg ezzel a posztumusz tárlattal az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézete.

Ozsvát Sára kiállítása az Arkt Művészeti Ellátóban

Horváth Dániel az egyik kurátora az Élő magyar művészet 2018 c. kiállításnak

A kurátorok magyar festők három generációjának munkáiból válogattak a közel kétszáz festményt felvonultató, meghívásos kiállításon.

Horváth Dániel az egyik kurátora az Élő magyar művészet 2018 c. kiállításnak

SZIN-BIÓZIS exhibition on the Day of the Hungarian Painting

A joint exhibiton by the Department of Fine Arts, EKE and the Faculty of Music and Visual Arts., University of Pécs

SZIN-BIÓZIS exhibition on the Day of the Hungarian Painting

SZÍN-BIÓZIS kiállítás a Magyar Festészet Napján

Közös kiállítás a Képzőművészeti Tanszék, és a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar hallgatóinak munkáiból

SZÍN-BIÓZIS kiállítás a Magyar Festészet Napján

TÁJKÉPZETEK címmel Kopacz Kund kiállítása nyílik a MAMŰ Galériában

Volt hallgatónk kiállítását ERŐSS István képzőművész nyitja meg a MAMŰ Galériában

TÁJKÉPZETEK címmel Kopacz Kund kiállítása nyílik a MAMŰ Galériában

ITDK forduló a Képzőművészeti Tanszéken

A Képzőművészeti Tanszék tavaszi ITDK fordulója május 13.-án került megrendezésre.

ITDK forduló a Képzőművészeti Tanszéken

A Képzőművészeti Tanszék hallgatói is szerepeltek a kari ITDK napon

Az Uni­Esz­ter­há­zy - EKE Böl­csé­szet­tu­do­má­nyi és Mű­vé­sze­ti Kara no­vem­ber 27-én Kari TDK napot szer­ve­zett a Lí­ce­um­ban.

A Képzőművészeti Tanszék hallgatói is szerepeltek a kari ITDK napon

FEDŐ

Válogatás a Képzőművészeti Tanszék II-III. éves képalkotás, festő szakos hallgatók munkáiból.

FEDŐ

Gratulálunk díjazottjainknak!

Megnyílt a MAT - a Heves Megyei Amatőr Tárlat

Gratulálunk díjazottjainknak!

FAMETSZET WORKSHOP ÉS ELŐADÁS

Albertus Charles Andre Tanama indonéz grafikusművész előadása, és workshop

FAMETSZET WORKSHOP ÉS ELŐADÁS

Kortárs indonéz szobrászat

Yoga Budhi Wantoro szobrászművész előadása a kortárs indonéz szobrászatról.

Kortárs indonéz szobrászat

Leviatán - Horváth Dániel kiállítása

Horváth Dániel kiállítása a Karinthy Szalonban

Leviatán - Horváth Dániel kiállítása

Gratulálunk Dr. Habil Ferenczy Zsolt DLA oktatónknak!

Sikeresen habilitált Dr. Habil Ferenczy Zsolt DLA oktatónk

Gratulálunk Dr. Habil Ferenczy Zsolt DLA oktatónknak!

Lipkovics Péter előadása

Természetművészet a Sóstói Múzeumfaluban