2021. január 28. csütörtök 17 óra
2021. január 28. csütörtök 17 óra
2021. január 28. csütörtök 17 óra
Interjú a Válaszúton c. film alkotóival, Chilton Flóra rendezővel és Hejüsz Bettina operatőrrel
ITDK - Diploma Pitching - VIII. Eszterházy Film- és Médianapok - Illés György emlékére
Filmek, előadások műhelytitkokról, exkluzív beszélgetések, könyvbemutató és rendhagyó közönségtalálkozók!
animációs és fikciós elemekkel tervezett Mindhalálig című dokumentumfilmje
október 15-én és 16-án rendezte meg a Magyar Mozgókép- és Médiaoktatási Egyesület online konferenciáját
az október 13-18-ig zajló nemzetközi fesztiválon, Szolnokon
Borbás László szekció előadása a nemzetközi Agria Média 2020 és ICI-16 Információ- és Oktatástechnológiai konferencián
egyetemista hallgatók és középiskolai diákok részvételével
VIRTUÁLIS NYÍLT NAP A VIZUÁLIS MŰVÉSZETI INTÉZETBEN 2021 január 28.-án 15:30-tól
Csizik Balázs fotográfus online előadása
A két és fél évszázados egri felsőoktatásnak több, mint hetven éve szerves része a művészeti oktatás. Az 1948-ban alapított Rajz tanszék arculatát a 90-es évek elejéig a tanárképzés határozta meg. 1993-tól a képzés a rajz-vizuális kommunikáció szakkal bővült. A 2016-ban létrejött Vizuális Művészeti Intézetet négy tanszék alkotja: a Képzőművészeti Tanszék, a Média és Design Tanszék, a Mozgóképművészeti és Kommunikációs Tanszék, valamint a Vizuális Nevelés és Művészetelmélet Tanszék
A nagy hagyományokkal rendelkező egri rajztanárképzés az elmúlt évtizedekben jelentősen átalakult, és a művészképzés irányába mozdult el. Ennek köszönhetően több választási lehetőséget is tudunk biztosítani hallgatóinknak a vizuális oktatás területén, a klasszikus képzőművészettől a tervezőgrafikán át a filmkészítésig és a vizuális nevelő képzésig.
Célunk olyan kiváló szakembereket képezni, akik autonóm alkotóként is megállják helyüket, oktatóként pedig a vizualitás kérdéskörét az átlagosnál jobban ismerik, felkészültek mind az oktatás, mind a kreatív ipar területén újonnan jelentkező kihívásokra.
Ennek alapját képezi a biztos szakmai tudás, a klasszikus rajztól a legkorszerűbb technikai eszközök magabiztos alkalmazásáig, valamint az elméleti jártasság a művészet-, filmtörténetben és az esztétikában.
Tudatában vagyunk annak, hogy oktatói és szervezői munkánk messze túlmutat az itt töltött 3 vagy 5 éven, sőt diákjaink szakmai sikerességén is. A nálunk végzett hallgatók művészként, pedagógusként nagymértékben befolyásolják majd egy közösség, egy térség több generáción átívelő vizuális kultúráját. Ők lesznek a minket körülvevő tárgyak és vizuális világ tervezői, alkotók, filmkészítők, akik egész vizuális környezetünket kialakítják. Ők fogják tanítani a következő generációkat esztétikai érzékenységre, vizuális igényességre és az adott kor művészetének befogadására való nyitottságra.
Az Intézet tanárai az oktatói munka mellett kiemelt hangsúlyt fektetnek arra, hogy hallgatóinknak lehetőségük legyen kontextusba helyezni saját munkáikat, elért eredményeiket. Ennek érdekében építettünk ki szakmai kapcsolatokat hazai, határon túli, európai és távol-keleti oktatási és művészeti intézményekkel.
Ezeknek az együttműködéseknek köszönhetően számos hazai művésztelepre, kiállításra, filmszemlére, nagyváradi, kolozsvári, kassai művészeti intézményekbe, valamint indiai, tajvani, indonéz, koreai és japán egyetemre jutottak el diákjaink tanulni, alkotni, kiállítani. E kapcsolatrendszer természetesen a kölcsönösség alapján működik, és a partnerintézmények hallgatóit, tanárait Intézetünk is vendégül látja: sokan jönnek hozzánk féléves periódusra tanulni, vesznek részt az általunk szervezett művésztelepeken, kiállításokon, filmes workshopokon. Ezek a lehetőségek nagy motivációs erőt jelentenek. Azok a hallgatók, akik részt vesznek ilyen kiemelt eseményeken, azon túl, hogy nemzetközi környezetben, vagy akár az ország legrangosabb intézményeiben mutatkozhatnak meg, egy olyan szakmai kapcsolati háló részévé válnak, melyből egy életen át profitálhatnak.
Habil. Csontó Lajos egyetemi docens